Náramky z minerálů – spojovací díly

Vytvořit jednoduchý náramek z korálků a pruženky zvládne jistě každý. My se podíváme, jak takový náramek ozvláštnit pomocí spojovacích dílů. Spojovací díly (nebo také konektory) jsou takové bižuterní komponenty, které mají 2 očka či dírky (mohou mít i více oček). Já jsem vybrala menší díl se šatonem.

Na náramek jsem použila:

  • 12 ks korálků lapis lazuli (modrý), vel. 6 mm
  • 12 ks korálků měsíčního kamene (bílý), vel. 6 mm
  • 1 konektor se šatonem
  • 5 ks korálků z chirurgické oceli s velkou dírkou (cca 3 mm)
  • 2 ks zamačkávacího rokajlu
  • cca 60 cm pruženky
  • ploché kleště, nůžky, jehlu big eye

 

Pruženku navlékneme do jehly tak, aby jehla byla v polovině pruženky. Navlékneme konektor a jeden korálek lapis lazuli. Konce pruženky protáhneme zpět korálkem.

U konektoru se vytvoří očko z pruženky. Navlékneme zamačkávací rokajl a posuneme ho až k lapis lazuli.

Dá to trošku práce a trpělivosti, protože rokajlem musíme protáhnout i oba konce pruženky. Lapis lazuli i zamačkávací rokajl posuneme těsně ke konektoru.

 

Zamačkávací rokajl zmáčkneme plochými kleštěmi. Nebojte se zmáčknout hodně. Poté přebývající část pruženky ustřihneme můžkami (tu část, kde není jehla!). Konce necháme jen cca 1 mm.

Navlékneme korálek z chirurgické oceli. Velký otvor v korálku skryje zamačkávací rokajl. Dále navlékáme další korálky dle fantazie. Já jsem navlékla: 9 ks lapis lazuli, 1 korálek z chir. oceli, 2 ks lapis lazuli, 1 korálek z chir. oceli, 2 ks měsíčního kamene, 1 korálek z chir. oceli, 9 ks měsíčního kamene.

 

A teď povinná část: navlékneme zamačkávací rokajl, 1 korálek z chir. oceli, 1 ks měsíčního kamene a poté jehlu protáhneme konektorem (viz. obrázek vpravo).

 

 

 

 

 

Jehlu poté protáhneme zpět měsíčním kamenem a zamačkávacím rokajlem. Pruženku musíme vytáhnout tak, aby nebyla mezi korálky vidět. Postup je na obrázku vpravo a vlevo dole.

 

 

 

 

Plochými kleštěmi zmáčkneme zamačkávací rokajl. Abychom se dostali k zamačkávacímu rokajlu, který je schovaný pod korálkem z chir. oceli, musíme pruženku jemně roztáhnout. Poté již jen ustřihneme přebývající část pruženky a náramek je hotový.

Šipky na obrázku níže ukazují na místa, kde máme schované zamačkávací rokajly. Vytvořila jsem 2 náramky: jeden v kombinaci lapis lazuli a měsíční kámen, druhý je z lávy a rekonstruovaného tyrkysu.

 

 

 

 

 

 

Vychytávky:

  • Pokud nemáte jehlu big eye, uštípněte si 8 – 10 cm nerezového drátku o průměru 0,3 mm a přehněte ho napůl. Pruženku vložte do „V“, které vám vznikne a můžete navlékat.

  • Místo pruženky lze použít i pružný vlasec. Na ten se dá navlékat i bez použití jehly. Vyzkoušejte však nejdřív, zda se vám vejde do zamačkávacího rokajlu.